Росіяни та білоруси можуть позбутися «золотих» віз та паспортів Євросоюзу

Росіяни та білоруси можуть позбутися «золотих» віз та паспортів Євросоюзу
15.04.22
Європейська комісія рекомендувала державам-членам ЄС, які надають вид на проживання (ВНП) та громадянство за інвестиції, перевірити, чи не перебувають їх російські та білоруські інвестори під санкціями Євросоюзу у зв'язку з війною в Україні.

Комісар ЄС із внутрішніх справ Ілва Йоханссон закликала анулювати паспорти та дозволи, видані росіянам та білорусам, які знаходяться під санкціями. У рекомендації комісії зазначається, що інвестори із «золотим паспортом» можуть не лише вільно переміщатися Євросоюзом та працювати на внутрішньому європейському ринку, а й мають право голосувати та бути обраними на виборах. Комісія закликає позбавити громадян Росії та Білорусі цих можливостей на підставі принципів Європейського суду щодо втрати громадянства ЄС.

Вказана рекомендація була оприлюднена 28 березня 2022 року та адресована, насамперед, Кіпру та Мальті, які все ще здійснюють такі програми. Щоправда, Мальта вже закрила прийом нових заявок від громадян РФ та РБ на отримання «золотих віз», як і Чехія, Греція, Ірландія, Португалія та Іспанія. Причому заявки не приймаються не лише від осіб, на яких накладено санкції, а й від усіх громадян Росії та Білорусі.

Програми «резидентство за інвестиції», відомі як «золоті візи» (або «золоті паспорти»), діють у низці країн, включаючи Австрію, Бельгію, Болгарію, Грецію, Ірландію, Іспанію, Італію, Кіпр, Латвію, Мальту, Португалію та Швейцарію.

Експерти зазначають, що рекомендація Європейської комісії про позбавлення росіян та білорусів «золотих» паспортів та віз на даний момент не має обов'язкового характеру, хоча дещо затьмарює перспективи російських та білоруських інвесторів. Проте виконання зазначеної рекомендації не закриє Європу для громадян РФ та РБ повністю – отримання європейського ВНП та громадянства у будь-якому випадку залишиться доступним за «загальною» процедурою, а інвестиції, як і раніше, будуть давати переваги претендентам.